Kingiidee: Kas Discgolfi kettad algajale on teistest erinevad?

„Ahh, võtame lendava taldriku ja saab sellega discgolf mängitud? Küll ostad siis, kui sulle mäng meeldima hakkab! Discgolfi kettad algajale on ju mõttetu kulu!“ Kes on korra aga saanud proovida õigeid discgolfi kettaid, teab et tavaline lendav taldrik ei päde. Samamoodi võib juhtuda, et kasutades tavalist lendavat taldrikut, ei õnnestu discgolfi tehnilised rajad kohe kuidagi ning sportmängu võlu jääbki avastamata.

Kolm põhiketast igale mängijale

Enne kui discgolfi kettad jagunevad algajatele ja edasijõudnutele, jagunevad need oma omaduste järgi kolmeks. On lähimaa ketas ehk putter; keskmaa ketas ehk midrange ning kaugmaa ketas ehk driver. Ent millised discgolfi kettad algajale soetada? Ja kas sellest ei piisa, kui osta lihtsalt suvalised? Jah, sa saad tõenäoliselt raja läbitud. Iseküsimus on, kui kiirelt see juhtub ja kui nauditav mäng on, kus ketas ei lenda sugugi soovitud suunas ega soovitud kaugusele.

Algajate jaoks on kõige paremad need kettad, mis lendavad soovitud suunas ka siis, kui viskaja tehnika veel soovida jätab. Seetõttu võibki leida soovituse alustada lühimaaketastest ehk putteritest.

Putterite pööramine ja hajumine on kõige väiksemad ehk lennu kontrollimine on kõige lihtsam. Vähene tehnika tingib tavaliselt ka väiksema viskamiskiiruse, ent putterid tulevad sellega kenasti toime. Ketas käitub ettenähtud kujul vaid siis, kui visata õige kiirusega. Kui tehnika juba selgeks saamas, saab võtta ka kiiremaid kettaid, mida korrektse tehnika abil kaugemale visata.

Tähtsad numbrid!

Nagu mainitud, kettad jagunevad vastavalt oma omadustele. Kõik discgolfi kettad on disainitud selliselt, et need vastaksid mingile lennujoone soovile. Sellest tulevad ka lisamärkused, mis kettaid kaunistavad. Nelja kettal oleva numbriga saab hetke jooksul ülevaate, mis on ketta kiirus, hõljuvus, pööramine ja hajuvus.

Kiirust märgitakse numbritega 1 kuni 14. Mida suurem number, seda kiirem ketas ent seda parem peab olema ka tehnika, et ketast kontrollida. Discgolfi kettad algajale on reeglina aeglased. Hõljumist märgitakse numbritega 1 kuni 6 ning nagu võiks arvata, siis kaugemale kanduvad need kettad, millel hõljuvus suurem. Pööramist märgitakse -5 kuni 1, kus madalam number lennu pikkuse saavutamiseks väiksemat jõudu. Ja lõpuks hajumine, 0 kuni 5. See märgib viske lõpufaasis toimuvat kõrvalekaldumist.

Discgolfi kettad algajale ühes komplektis

Väga levinud on ketaste komplekt, osta iseendale või kingiks  – lühimaa ketas, keskmaa ketas ja kaugmaa ketas. Sellised discgolfi kettad algajale on müügil ka Kaup24 ning Hansaposti veebipoodides. Komplekti eeliseks on see, et mängija saab vastavalt soovile hakata katsetama ka teistsuguste ketastega ja avastada, mis toimib ja mida oleks vaja veel juurde õppida. Mõnikord ei olegi vaja ilmtingimata osta täiesti uusi kettaid, vaid piisab kolmest põhitüübist ja neid siis omavahel vahetada.

Muidugi, kui vise ikka välja ei tule ja küsimusi jätkub, tasub uurida discgolfiga sina peal olevatelt mängijatelt, milles viga võib olla. Küll saab aga kindlust leida selles, et discgolfi kettad algajale annavad parima võimaliku stardi uue spordiala avastamiseks.